August 2014

Noah - A Review (EN)

24. august 2014 at 12:46 | Anny |  Noah
Directed by: Darren Aronofsky
Screenplay by: Darren Aronofsky and Ari Handel
Based on: the biblical story in the book of Genesis
Starring: Russel Crowe, Jennifer Connelly, Anthony Hopkins, Emma Watson, Logan Lerman, Douglas Booth
Rating: 4.7 out of 5The Perks of Being a Wallflower - A Review (EN)

24. august 2014 at 12:45 | Anny |  The Perks of Being a Wallflower
Directed by: Stephen Chbosky
Screenplay by: Stephen Chbosky
Based on the book by: Stephen Chbosky
Starring: Logan Lerman, Ezra Miller, Emma Watson, Nina Dobrev
Rating: 5 out of 5


The Perks of Being a Wallflower, since published in 1999, has been an highly acclaimed novel by a Pennsylvanian writer Stephen Chbosky. On the base of mostly positive critism had the author himself decided to bring on a motion picture version. The book especially found a lot of fans within teenagers and young adults. The film should be more than a portray of his brilliant work. It should impersonate the creation. With everything that belongs to it. The emotions, atmosphere of going through the hard years of adolescence and getting to know the strange feelings called love as well as bearing the sometimes unfriendly setting in an American high school.
The story's main character's name is Charlie. Or at least we call him like this. He's fifteen and he spends a lot of time writing letters to a stranger, whom he doesn't tell his true identity. And he is being absolutely honest. The summer break is at the end and he is about to join his freshman year at Mill Grove High School. First days are really hard, because none first years are taken seriously at American high school. Charlie attends advanced English course, because he likes to read. Although his participation is left behind, Mr Anderson, his English teacher, notices him right for the first time anyway. And so he becomes Charlie's mentor figure for the rest of the story and their friendship is really important. Life at school gets so much better, when Charlie goes to a football game, where he meets Patrick, a funny kid, whom he had seen before in shop class, and Sam. They are both seniors and very experienced in the field of surviving school. As they observe Charlie's situation, they instantly decide to take him under their wings. They show him treasures of friendship, they tell him about their lives and they quickly become the best friends Charlie has ever had. The little they know about the mental illness of his though, which forces Charlie into having memorial flashbacks about his aunt Helen, who, quoting Charlie, was the first person he has ever loved.
The film is directed by Stephen Chbosky, the writer of the book. By this, he avoided the danger of unwanted or left out scenes, which might emerge if someone else took it. However, there are still a few minor differences. For example Patrick's character. In the book, he is loud and has a great relationship with Sam. In the film, he is the comedian with perfect and witty timing, who literally sets the screen on fire and Ezra Miller's portrayal surely wins the hearts of many girls. Also the famous tunnel song was changed from Fleetwood Mac's 'Landslide' to David Bowie's 'Heroes'. It's not a big deal, considering the fact that Landslide is a slow and depressing song apart from Heroes, which is quick and kicking. Charlie also doesn't read the suicidal, heart wrenching poem to Patrick as a Christmas present. And also one detail, Sam is described to have green eyes, although Emma Watson's eyes are brown.

Image pasted from its respective url and isn't mine

Emma's new tweets!

18. august 2014 at 23:19 | Anny |  News
Po půl jedenácte našeho času se s Emminými tweety snad roztrhl pytel. Ačkoliv její tweetovací tempo je, řekněme dva až tři za měsíc, nyní to bylo šest v rozsahu sedmi minut.

První tři z toho byly retweety UN Women, Malala Fund a Pharrella Williamse na propagaci a oslavu úspěchů projektu #MDGmomentum, což je největší í světové hnutí Spojených národů proti chudobě v historii.

Dva tweety z toho byl pokus o zviditelnění problému sebevraždy, pravděpodobně lehce odkazující na nedávnou smrt herce Robina Williamse, který se podle všeho rozhodl ukončit svůj život z důvodu depresí. Emma se nám svým posledním tweetem stejně jako odkazem na článek deníku The Guardian snažila upozornit na to, že muži, ačkoliv to není zrovna populární názor, jsou mnohem více náchylní na to sáhnout si na život, než ženy.

A zbývá nám poslední tweet, který sice souvisí s předchozími, ale má váhu sám o sobě: 'Rovnost pohlaví nejen že osvobodí ženy, ale také muže z jejich předepsaných stereotypů.'

A nyní můj názor: Jsem vděčná, že se Emma angažuje do důležitých věcí, jelikož témata jako například sebevražda (ať už mužů či žen), jsou stále v naší společnosti nesmyslně tabuizována. Myslím, že zájem takto slavné a vlivné osoby je velice přínosný a důležitý. Jsem ráda, že Emma koná svou práci ambasadorky zodpovědně. Ale při vší úctě, vím, že je nyní zaneprázdněna jinými věcmi a respektuji to, ale chybí mi Emminy tweety z každodenního života...

Source: @EmWatson on Twitter

My Noah edit - Emma's freckles

16. august 2014 at 16:34 | Anny |  Noah

Emminy pihy obdivuji natolik, až to není zdravé. Pohrála jsem si s tímto promo snímkem z Noeho, aby její, v tomto filmu už i tak hodně výrazné pihy vynikly ještě více. Výsledek se mi moc líbí!

Originální obrázek pod celým článkem.


Filmography

16. august 2014 at 14:54 | Anny |  Films
Release year: 2001-2011
Director: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell, David Yates
Character: Hermione Granger
Summary: Harry Potter is a fantasy legend based upon seven books by the author Joanne K. Rowling. Hermione is a friend of Harry Potter and Ron Weasley and together, they try to destroy one of the darkest wizards of all times.


Emma Watson Wonderland Photoshoot (March 2014)

12. august 2014 at 20:39 | Anny |  Photoshoots

Vyrobila jsem malou koláž vybraných obrázků z Emmina photoshootu časopisu Wonderland, který právě v březnu Emma pomáhala editovat.


I've produced a little collage made out of a selection of Emma's Wonderland mag photoshoot, which she has also helped editing this March.

The hottest woman with freckles?

11. august 2014 at 20:41 | Anny |  News
{English version under cut}

Známá mezinárodní stránka SodaHead, která sbírá názory lidí po celém světě vyhlásila anketu o nejvíc sexy ženu s pihami. Na seznam se, samozřejmě, dostala i Emma. Volit se může podle všeho jednou.

Obrázek převzat z originálního zdroje a není můj.A popular site collecting public opinions SodaHead has released a poll intending to find the hottest freckled female. And Emma has, well, of course, made it to the list, too. And according to the sites' rules, votes can be made once only.

A 100 visits within 3 days!

11. august 2014 at 13:50 | Anny |  Affiliates
{English version below the cut}

Blogů jsem teda měla, ale zatím žádný neměl takhle velkou návštěvnost hnedka na začátku! Mám velikou radost! Za ani ne tři dny existence blogu už mám přes 100 návštěv! Děkuju!

That escalated quickly! I've had a few blogs but none of those had such a successful hit count right since the very beginning! I'm incredibly happy, because I've had over 100 visits within the first mere three days of existence and that is really remarkable!

Thank you!

Velká odpovědnost. Jak velká?

10. august 2014 at 21:50 | Anny |  Discussion
{In Czech only}

Emma Watson se na začátku července 2014 zapojila do propagace rovnoprávnosti žen pod křídly Spojených národů. Práce je to nanejvýš důležitá a hlavně to je velká čest. A hlavně pro Emmu, která ví, že svým přístupem může opravdu něco změnit.

Zveřejnění fotky, kdy smíchem bojovala proti utlačování žen v Turecku se však neobešlo bez problémů.


Emma je mediálně hodně známá. Může mít velký vliv. Můžeme se však bát opačného negativního vlivu? Není to sice oficiální, ale šíří se zprávy, že Emmě bylo vyhrožováno smrtí právě kvůli zveřejnění této fotky. Následně ji také Emma smazala, i když po dni ji publikovala znovu s jiným popisem.
Jak velká je to vlastně zodpovědnost být v službách Spojených národů? Myslíte, že se může něco stát?

Chtěla bych znát názory jiných lidí na tuto problematiku, nemusí se jednat jen o Emmu.

Fotka z Twitteru Emmy Watson (@EmWatson)

Emma on Teen Choice Awards?

10. august 2014 at 13:27 | Anny |  News
{English version under cut}

Dnes večer se v LA koná předávání cen Teen Choice Awards. Emma se bohužel letos s největší pravděpodobností nezúčastní. Za prvé, nic se nepotvrdilo a za druhé, a to musím dát za pravdu své kamarádce, už by dávno byly fotky z letiště a z ulic Los Angeles, protože Emma na destinace většinou přijíždí den předem kvůli přípravám a časovému rozvrhu.

Malá pravděpodobnost tu ale stále ještě je, jelikož Emma byla nominována v kategorii drama za ztvárnění Ily ve filmu Noe.

Tak i tak, situaci budu sledovat :)

Loňská Teen Choice Award, kterou Emma převzala za film The Perks of Being a Wallflower. Převzat z originální adresy a není můj.